UART-help

O

oursriharsha

Guest
Salut,
Eu m încearcă să comunice între două bord FPGA prin UART,
una de date constad de 16 octet este transmis de la board1 cu o baudrate spune 9600.
şi consiliul de cealaltă este, de asemenea, configurat pentru a primi, la aceeaşi rată baud,
IM încercarea de a primi 16 octeţi de date şi transmite înapoi acelaşi cu nu (/ simplu) de prelucrare.

Poate cineva să mă ajute în această privinţă.vă rugăm să răspundeţi pentru a avea un briefing suplimentare cu privire la acest lucru.

Thanks in advance.

 
Ei bine eu pot da o serie de orientări, în primul rând de Desigur, va pune regulat două FF (metastability Filter), apoi unele circuit comutator de detectare, adică un circuit care va stabili dacă datele schimbat de la zero la unul, tu logica trebuie să funcţioneze la
, cel puţin dublu faţă de viteza de ceas în funcţie de producţia de logica (împărţit la viteza de ceas) pe care le poate determina de date este zero sau într-una.
Bit de start va fi întotdeauna ghidul tău
veţi avea nevoie de AF si contra un circuit foarte simplu.
Eu de obicei, fac ca ceasul 100 * 9600 Hz sau ceva astfel încât să pot citi de date la viteza de până la 50 * 9600 ..
Asta e, ca şi pentru căutare de detectare a tranziţiei de internet veti gasi o multime acolo.

 
Ataşat veţi găsi un octet pe bază de ordine de intrare şi ieşire componente, pe baza, inclusiv a standurilor de încercare pentru el.
Puteţi folosi fie în mod direct (trimiterea / primirea de 16 bytes unică), sau ai putea modifica pentru a de intrare / ieşire un pic 128 (== 16 bytes), biţi stream ....
Ne pare rau, dar ai nevoie de login pentru a vizualiza această ataşament

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top