SNR

C

cenyunyun

Guest
salut,
Acum, eu sunt proiectarea unei delta-sigma DAC.Dar nu ştiu cum să simuleze performanţa delta-modulatorului sigma ca SNR.

 
Hei,

Acesta a fost un timp de când am dealth cu convertoare Delta Sigma.Cu toate acestea, cred eu, ca un mod tipic pentru a măsura SNR (cel puţin în MATLAB simulare, precum şi în documentele de IEEE) este de a folosi un singur sunet de undă sinusoidală cu amplitudine echivalente cu jumătate din gamă completă la scară dinamice de s / D Converter şi echivalentă cu frecvenţă la jumătate lăţimea passband.Apoi măsură de vârf tonul unică în spectrul de ieşire şi să le compare cu nivelul de zgomot în trecere dvs. de bandă.

Cu respect,
DD

 
Pentru a-Tiger Shark:
Vă mulţumesc, în primul rând.Am studiat deja unele documente de IEEE şi aproximativ cunoscut de SNR.Dar eu nu ştiu dacă ar trebui să am de proiectare DSM modulul folosind Matlab şi simulează o folosind SIMULINK.Dacă aş face-o, eu nu pot obţine date de la rezultatul SIMULINK şi deci nu pot caculate SNR.Pot să-mi spuneţi dacă în felul meu este gresit?

 
Doing simulari SDM in MATLAB este destul de usor.Când am început să am avut o privire la modelele deja existente.Ei m-au ajutat a începe şi de a dezvolta modele de propria mea.
Aveţi posibilitatea să descărcaţi câteva exemple de la:

http://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/loadFile.do?objectId=2460&objectType=file

Doar locul de muncă, prin intermediul codului MATLAB şi veţi vedea modul de calculare a SNR.
De asemenea, atunci când faci o căutare pe bord, veţi găsi rutine MATLAB completă postat modul de calculare a SNR, THL, SFDR ......

 
Bună, svensl
Este cineva folosind MATLAB pentru a construi un model de sigma timp continuă-modulator delta?Adăugat după 2 minute:O mulţime de oameni folosesc modelul de condiment direct, pentru a simula modulator SD continous-timp.I sînt rătăcitor dacă este eficient să facă acest lucru.

 
a face i a lua SNR, în funcţie de frecvenţa ouput-amplifica?

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top