OPAMP oscilare

S

satheeshvelu

Guest
Bună tuturor,
Am simulat un bipolar OPAMP de tensiune la rând.Frecvenţa de răspuns, nu au nici o vibraţie.

Dar când conectat un rezistor (45k) în feedback-ului, există o vibraţie.

Ca acest OPAMP este unul din multe OPAMPs interiorul IC, nu aş putea adăuga un capacitiv de sarcină, care afectează în fază Marjă.

Există vreo altă cale de a evita oscilare ..?
Attached PDF.

Mulţumesc,
Satheesh
Ne pare rău, dar ai nevoie de autentificare pentru a vizualiza acest ataşament

 
W czasie ostatnich targów PGA działo się wiele interesujących rzeczy, do których z pewnością można zaliczyć próbę pobicia rekordu Guinessa, jakiej się podjął niejaki Hubert Gordon Blejch. Oczywiście targi trwały stanowczo zbyt krótko, by móc choćby zbliżyć się do wyniku dotychczasowego rekordzisty. Dlatego też śmiałek odszedł o komputera dopiero dz...

Read more...
 
Salut,
Încercaţi să pună un mic condensator dincolo de feedback de rezistenţă, pentru a compensa fază de schimbare introcuced de opamp capacitate de intrare.

Cu respect,
Laktronics

 
Salut

Vă mulţumim pentru sugestii.
Funcţionează bine.
Dar as vrea sa-l aduc eliminate, ce capacitate de intrare se referă la ..?
In interiorul OPAMP avem doar un condensator Miller, care este setat pentru a decide în Polul şi Zero.

Deci, într-un alt mod, în loc de a adăuga condensator peste feedback rezistenţă, putem schimba acest Miller Capacitate pentru a seta Polul.

Nu-i asa ..?

Mulţumesc,
Satheesh

 
Nu
sunt un tip bipolar, dar sunt destul de confuz de ce feedback capac posibilitatea de a elimina sau împingeţi zero şi pol pereche de frecvenţă mai mare?
Şi, prin introducerea acestei eco cuplat capac colţul frecv va fi mai mică, în cea de-a doua bode?în cazul în care acesta nu a micşora pol dominant, atunci corss-cuplat PAC nu ar trebui să fie prea mici, vere de feedback-ul de rezistenţă ar fi trebuit să fie mult mai mare decât o intrare.

 
Salut,
De fapt acesta adaugă un zero şi anulează pol ca urmare a feed back rezistenţă şi de introducere a PAC opamp, este modul în care văd eu lucrurile.

Cu respect,
Laktronics

 
Conform celui de-al doilea bode, în creştere de amploarea trebuie să fie cauzat de un zero în loc de un stâlp de intrare.Adăugat după 2 minute:Si
e uimitor faptul că în lume bipolară de GBW poate fi mărită, fără nici un alt cost doar prin introducerea unui rezistor.

 
Citat:

Este uimitor faptul că în lume bipolară de GBW poate fi mărită, fără nici un alt cost doar prin introducerea unui rezistor
 
Salut,
Am de asemenea, nu a observa de la zero în bode complot ca urmare a feed back rezistenţă.Pentru acest subiect, am fost numai de problema lui introduse de feed back rezistor, pentru care am sugerat o soluţie.

Cu respect,
Laktronics.Adăugat după 19 minute:Salut,
Acesta este un efect din cauza unei feedforward design în amplificator?
Cu respect,
Laktronics

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top