Aveti nevoie de a obține controlul fără defazaj

S

surkris

Guest
Hi, am o undă sinusoidală 1KHz sincronizate la un 1KHz TTL val pătrat. Am nevoie pentru a controla vârf-la-vârf de tensiune la nivel de sinewave 1KHz. Am nevoie de două setări de amplificare 1.5 si 0.5. Ar fi posibil pentru mine de a utiliza un opamp pentru această funcție? Problema ar putea fi faptul că la 1KHz și la setările necesare câștig, ar fi o anumită cantitate de schimbare de fază, oricât de mic. Am nevoie de a menține faza inițială, cu o eroare de aproximativ 1 grad sau cam asa ceva. Poate cineva sugerează o abordare adecvată?
 
Dacă doriți să aveți un câștig de 0,5, acesta nu poate fi realizat cu un opamp. Adică vor exista probleme de stabilitate. Ei bine, dacă vrei o etapă 1.5 câștig, puteți încerca cu siguranță cu o opamp într-o configurație ne-inversoare.
 
Iată cum mi-ar apropia soluția: 1 - atenuarea de intrare. Utilizați un divizor rezistor pentru a genera Vout = 1/2 Vin. (Aceasta presupune că intrarea undă sinusoidală poate tolera rezistență de sarcină) Păstrați rezistor valori mai mici decât 500kohms cu o capacitate de încărcare de 10pF la etapa următoare. (Păstrați banda mai mare de 115kHz pentru mai puțin de 0.5deg de schimbare de fază la 1kHz 2 -. Folosiți un amplificator neinversor, cu o rezistență de feedback de la ieșirea la intrarea inversoare a R, și o rezistență de 2 * R de la gound care poate fi conectat la terminalul inversoare sau nu conectat Acest lucru va oferi un castig de 3 când rezistor este conectat și un câștig de 1, atunci când rezistența nu este conectat.. Agian lățime de bandă trebuie să fie mai mare decât 115kHz pentru mai puțin de 0.5deg de schimbare de fază la 1kHz. Efectul global va fi câștiguri de 3 * 0,5 = 1,5 și 1 * 0,5 = 0,5 schimbare de fază general va fi suma de schimbările de fază doi și va fi mai mică de 1degree.. Dacă puteți descurca rezistența de ieșire mare și au un nivel scăzut Sarcina capacitate la ieșire, și consumabilelor de alimentare se pot ocupa întotdeauna câștig 3x, ai putea pune separator rezistor de la ieșirea din scenă câștig, mai degrabă decât înainte. Dacă nu se poate ocupa de condițiile de încărcare fie la punct, utilizați un tampon (din nou, cu latime de banda suficienta).
 
[Quote = JPR] 2 - Utilizați un amplificator neinversor, cu o rezistență de feedback de la ieșirea la intrarea inversoare a R, și o rezistență de 2 * R de la gound care poate fi conectat la terminalul inversor sau nu este conectat. Acest lucru va oferi un castig de 3 când rezistor este conectat și un câștig de 1, atunci când rezistența nu este conectat. [/Quote] Ai valorile rezistorului inversate. Rgnd = R, Rfeedback = 2 * R dă câștig = 3.
 
Da, am fost îngrijorat de stabilitate pentru un câștig de 0,5. Mulțumesc JPR. Asta e ceea ce am crezut că ar trebui să fac. De fapt, am fugit o simulare folosind 5spice (puteți obține o evaluare gratuită la www.5spice.com ) si am par pentru a obține un defazaj de mai puțin de 0,02 grade la 1KHz. Acest lucru a fost pentru o opamp de la Linear Technology. JPR, cum ai ajuns la cifra de 115KHz BW pentru 0.5 defazaj grad?
 
nu am putut da seama bine de ce ar trebui să utilizați un dispozitiv de câștig monstruoasă în formă de opamp si faceti-va un atenuator. de ce nu poate un divizor rezistiv simplu face treaba? ur de lucru pe gama kHz, parazite nu ar trebui să afecteze linearitatea ur. cum liniară și până la ce interval de frecvențe. face apel app ur pentru?
 
10kA - Da, eu am avea rezistențe reluate în descrierea mea. lastdance-Motivul pentru AO este nevoia de câștig într-una din cele două setări (1,5 x). În cazul în care câștigurile au fost necesare 1x și 0,5 x, aș opta doar pentru divizorului rezistor (în cazul în care nu a fost nevoie de tamponare oricare dintre semnalele) surkris-BW de calcul presupune un pol unic. Schimbare de fază la 1kHz din cauza unei [singur] pol la BW va fi arctan (1kHz/BW). Prin rearanjarea ecuației, BW pentru 0.5degrees la 1kHz va fi BW = 1kHz/tan (0.5deg) am folosit 0.5deg pentru fiecare pentru a se asigura că faza de schimbare totală este mai mică de 1deg. Lățime de bandă mai mare va oferi faza de schimbare chiar mai puțin. Opamps va oferi de obicei, o GBW de MHz sau mai mult. Cu câștigul de 3 configurație, acest lucru va fi un BW de 330kHz. Pentru a obține mai puțin de 0.02deg a marjei de fază, mi-ar ghici că amplificatorul are o GBW despre 8MHz?
 
Ar fi foarte riscant să aibă un opamp utilizat în configurație atenuator. Etapă va fi foarte rău în condiții de atenuator.
 
În acest caz, atenuator este în afara bucla de feedback, astfel încât, atâta timp cât este câștigul amperi unitate stabilă, acesta va fi bine.
 
Atunci amperi este doar de lucru ca un tampon. Atenuarea nu se face cu ajutorul unui dispozitiv activ.
 
Ce este tot acest îngrijorarea cu privire la stabilitatea? Mai întâi de toate - nu se poate obține în mod evident mai puțin de câștig unității (neinversoare), într-o singură etapă AO (decat daca nu folositi un atenuator în fața lui). Puteți obține mai puțin de câștig unității în modul de inversarea - tot drumul până la zero, atunci când câștig Rf = 0. Dacă AO este stabil în câștig unitate, ne-inversoare de configurare, acesta va fi stabil pentru orice câștig inversor (chiar zero), deoarece câștigul buclei va fi întotdeauna mai mic decât sau egal cu câștigul bucla în câștig unitate, neinversoare configurare. Nu spun că câștigul fracționată inversoare este de dorit (desi ar putea fi, în unele cazuri), numai că stabilitatea nu este o problemă.
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top