virgulă mobilă, calculele pe AT89s8252

D

dnarenderreddy

Guest
Max toate, vreau să calculeze rezultatul expresiei

ah = (interval conta * * 10 * rezoluţie) / (3600 * 1000);

şi mai târziu să-l adauge pe precedente valoarea de ea
ahfinal = ahfinal ah;

to explain what i want actually is: count is the count of pulses on timer/counter , now these pulses are caliberated as

pe scurt
pentru a explica de ce vreau eu de fapt este: conta este conta pe timp de impulsuri / contra, acum aceste impulsuri sunt caliberated ca

gamă ------> 1000 impulsuri
xxxx -------> conta impulsuri

acum ca acestea să fie cailberated într-o oră

deci ah = xxxx/3600;
. next the final result should be integrated( i mean added to its previous value ahfinal = ahfinal ah)

acum am nevoie de o rezoluţie de (1 sau 2 sau 3 zecimale variabilă în funcţie de rezoluţie.

viitoare rezultatul final ar trebui să fie integrate (i spui adaugă la valoarea sa anterioară ahfinal = ahfinal ah)aici
Gama (25, 75100)
rezoluţie (1, 2, 3)
conta (unele BOG numărul şi asume în jur de 1000).

i dont know cum să se ocupe cu virgulă mobilă, valorile din microcontroler programare.Poate cineva să-mi ajute

multumesc anticipat
narender

 
Wysoka przepustowość pamięci HBM jest głównym powodem wykorzystywania jej na kartach graficznych już niedalekiej przyszłości. Pierwsza generacja nowego rodzaju pamięci zostanie wykorzystana w AMD Fiji, GPU który pojawi się jako Radeon R9 390X niedługo na rynku. Nvidia z kolei czeka na drugą generację HBM czyli HBM2 która umożliwi układom graficznym...

Read more...
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top