SAR ADC simulare

S

snoop835

Guest
Salut baieti,

Eu sunt în prezent, simulând 8 biţi SAR ADC.Eu conduc tranzitorie de analiză cu rampă de intrare şi tensiunea de ieşire se observă cum se arată în ataşament fişiere.Blocurile pentru SAR ADC sunt incluse, de asemenea.Digital de biţi sunt conectate la ideal DAC.

De la meu de înţelegere, de SAR ADC are 9 ceas cyles pentru a termina o conversie (Fclk = 5MHz, 1 ceas cyle = 200ns).Primul ciclu de ceas este de a reseta, iar restul de cicluri de ceas pentru SAR sunt algoritm (8 ceas cyles).Numai 10 la ceas cyle de SAR produce o ieşire.Ce puzzle mine este că, am nevoie doar de ieşire la fiecare ciclu de 10, restul este doar pentru SAR algoritm comparaţie (corectaţi-mă dacă im gresit!).Si cum am extras de ieşire la fiecare 10 de ceas cyle, astfel încât nu pot primi un frumos rampă de ieşire de tensiune.Care este HSpice sintaxă pentru a face acest lucru?Obiectivul meu este de a obtine o scara de tensiune, cu ieşire la sol-up de intrare, pentru ca nu pot compara cu acest ideal ADC şi măsura INL, DNL,
de a beneficia de eroare şi compensate eroare.

Sper ca profesorii acolo pot să-mi daţi câteva sfaturi.

noroc
Ne pare rău, dar ai nevoie de autentificare pentru a vizualiza acest ataşament

 
Cred că vă puteţi înţelege de ieşire, astfel încât rezultatul este disponibil în orice moment.De asemenea, puteţi utiliza un ideal CAD pentru a converti digital analogic de undă la ieşire, şi DNL / INL / Gainerror / Offset toate sunt disponibile prin intermediul analogic de undă.

 
Ablue,

Cum pot pricepe de iesire?Eu nu prea te ce vrei să spui.Şi producţia de SAR ADC este deja conectat la ideal DAC după cum puteţi vedea în waveforms (fisier atasat).

mulţumesc

 
Eu cred că, dacă aveţi nevoie de 9 ceas cyles pentru a termina o conversie, de conversie nu este de ajuns.Trebuie să utilizaţi mai repede ceasul.

 
Puteţi folosi pavilion biţi (care steaguri de finisare de conversie) ca pricepe semnal.dont dacă au astfel de biţi, puteţi utiliza doar o 1 / 9 ceas ca pricepe semnal.

Într-un cuvânt, cred că ar trebui să ur SAR ADC întotdeauna pricepe de date, astfel încât se poate descărca de ieşire a datelor în orice moment, de asemenea, ur ADC pavilion ar trebui să aibă un pic să lăsaţi sistemul să ştiu dacă datele sunt gata sau nu

Ne pare rău, am canot descarca jpg.

Ablue

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top