LM2576 Power Supply

C

CMOS

Guest
Vreau sa construiesc o variabilă 0-30V/0-3A alimentare folosind LM2576-adj trecerea de reglementare.Am găsit o cale de curent de control de la această reglementare EDN.Am nevoie pentru a utiliza un potenţiometru în loc de R6 de a schimba actuala.Postat aici este schematică a acesteia.

Acum, întrebarea este cum pot de asemenea, includerea de tensiune de control în acelaşi circuit?
Ne pare rău, dar ai nevoie de autentificare pentru a vizualiza acest ataşament

 
Telemedycyna jest w zamyśle narzędziem do potencjalnej poprawy efektywności świadczeń opieki medycznej. Za wprowadzeniem technologii na szeroką skalę przemawia wiele trendów: wzrastająca zapadalność na choroby przewlekłe, rosnąca średnia oczekiwana długość życia czy zwiększające się, w związku z tym, koszty tradycyjnej opieki i hospitalizacji.

Read more...
 
Instalaţi normal feedback rezistenţe şi de a face un top reglabile.Care vă va permite să se adapteze în jos pentru a tensiunii despre 1.2V.
Conectaţi ieşire din cea de-a doua opamp la FB PIN-ul printr-o dioda, nu direct.De catod ar trebui să fie la FB PIN.

 
Este asta ce vrei să spui?

De asemenea, este posibil să se facă la 0V tensiunea de ieşire?
Ne pare rău, dar ai nevoie de autentificare pentru a vizualiza acest ataşament

 
Da, asta este exact ceea ce am vrut să spun.

Dar am uitat sa mentionez ceva: cel de-al doilea opamp ar trebui să funcţioneze ca o comparaţie, în partea de jos a R6 ar trebui să fie conectat la o tensiune reglabile, care vă va permite să varieze curent limită.De asemenea, este posibil să aveţi nevoie pentru a juca în valoare de R7.

Dar acum cred că aţi înţeles modul în care va opera de circuit: atâta timp cât de actual este destul de redus, de iesire din IC2A va fi mai mic decât "curent de referinţă" (de tensiune reglabile în partea de jos a R6).Deci, de iesire din IC2B ar trebui să fie scăzut, iar autoritatea de reglementare menţine tensiunea constantă.

În cazul în care creşte curent, astfel încât producţia de IC2A este egal cu setpoint curent, IC2B va conduce sale de ieşire de înaltă şi, astfel, va fi transpusă într-o tensiune de FB PIN, cauzând autoritatea de reglementare pentru a scădea tensiunea de ieşire sale, reducând astfel de sarcină curent.Acest mod eficient limitele de ieşire curent.

Nu este uşor să plec de iesire de zero.

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top