HFSS antenă de proiectare software-ul

R

randy orton

Guest
Bună ziua tuturor Sunt nou la HFSS, și vreau pentru a proiecta o antenă buclă tipărit, așa că am dori să vă întreb cum ar fi ce fel de limita si de excitație i ar trebui să selectați? Vreau pentru a proiecta antenă pentru un laptop, așa că am nevoie doar de un pic de sprijin de la voi, experți.
 
Pentru limita: va defini o limită radiații cu dimensiunea de lambda / 4 pe ambele părți. Pentru excitație: puteți folosi un waveport. Verificați acest site: [url = http://www.emtalk.com] le: talk - Electromagnetics și Inginerie microunde [/url], aceasta are câteva exemple în proiectarea, în HFSS
 
ThQs SV 1437 atleast acum i se poate începe munca mea, mai târziu, pe dacă i se va confrunta cu nici o problema i se va perturba mult până la rezolvarea :)
 
Hi Vreau să știu că modul în care pot solicita radiații limita lambda / 4 la distanță? Am două întrebări majore: 1) pentru frecvența cererea mea nu este fixă, Vreau să spun că trebuie să varieze frecvența meu de la câteva MHz la 4GHz așa cum ar trebui să i găsească lemda meu 2) după ce a constatat Lambda cum pot aplica pentru limita radiații? Adica atunci cand i se va spune că HFSS să aplice boudary acesta este doar îmi ceri să scrie de "nume", nici alte detalii se solicită mine, deci întrebarea mea este am nevoie pentru a desena "caseta de limita", astfel încât acesta este Lambda / 4 ori mai mare decat antena mea sau nu există nici un alt mod de a atribui o limită radiații? Aveți grijă
 
Bună Randy Orton, Lamda / 4 oaspeți pentru cea mai mică frecvență în appication nostru. Desenați o casetă, care este de lambda / 4 de mers pe ambele parti si atribui limita la radiații .. -Sv
 
Mărimea mea antena este de 65 * 10 * 0,8 mm ^ 3, astfel i se va face prima caseta cu dimensiunea și frecvența mea minimă este de 900MHz, astfel încât de la lambda = 0.333 meu asa mi o altă cutie de graniță ar trebui să fie 65.333 * 0.8333 * 0.833 este corect ? după ce a făcut o altă casetă de i se va aplica "waveport", ca o excitare doar prin click dreapta. Am făcut procedura de mai sus și am primit mesaj de eroare: 1) fețele selectate pentru un port nu poate avea val anti-paralele normalele exterioare 2) toate fețele selectate pentru a forma o sursă de portul trebuie să se situeze pe același plan. Și i-am proiectarea antenei întreg într-o singură parte a axei, astfel încât se Trebuia să fie așa sau ar trebui să fie întotdeauna pe ambele părți ale axei? Contează că am face în plan XY sau YZ sau ZX?
 
Poți să-mi spui că: În realitate, în cazul în care i-am aplica tensiuni mele antenă cu ajutorul cablu coaxial decât ca o "excitație în HFSS" ar trebui să i să ia "val port" sau "port partilor componente" și de ce? Cred că ar trebui să ia o "partilor componente port". mi corecta sau nu?
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top