dimensiunea Core pentru off-line convertoare

K

kekon

Guest
Cum de a calcula dimensiunea corectă a de bază pentru off-convertor linie?(volum de bază în mm3)
Am citit despre unele principii despre cum să facă acest lucru bazându-ne pe metodele de grafic, dar informaţiile furnizate să fie foarte generale.Eu am toate parametrii necesare: materiale de bază, frecvenţa, puterea de ieşire, inductanţă primar, diferenţa de aer etc

 
Salut

Există o mulţime de comerţ-off-uri, cum sunt comutarea pierderilor, creşterea Temp, pierderi de bază, radiaţii, topologie, sub forma factori etc Există programe acolo, care va evalua toate intrările dvs. şi a determina dacă dimensiunea de bază este adecvat pentru aplicarea .

De lucru din parcelele grafice face mai uşor de a face instantaneu "ce-ar fi dacă" scenarii.Citind o carte buna ca Billings Keith cartea disponibile pentru descărcare undeva in acest forum vă va ajuta foarte mult dacă sunteţi un novice în proiectarea transformatoare.

Ca şi cu tot ceea ce nu există nici un substitut pentru o experienţă în a deveni bun la proiectare transformatoare de comutare.

Construcţie Sloppy poate Doom un design perfect teoretic dacă nu sunteţi atent şi ignoraţi lucruri ca inductanţă de scurgere, de ambalare de înfăşurări, Flux-echilibru, etc

E

 
da, a lua cartea "switchmode de surse de alimentare manual", disponibil în Upload ebooks / sectiunea download.Ei bine, de fapt, cartea ar trebui să fie scos de acolo (este prea mare pentru a se potrivi în elektroda), dar informatii despre locul unde se găsesc în altă parte este detaşat.

Eu nu ar sugera puternic pentru a utiliza Excel foi de calcul sau de alte programe pentru calculator pentru a proiecta transformator.acestea sunt greu de a lucra cu, practic tu trebuie sa stii parametri ALL înainte de a încerca să le utilizaţi (ceea ce ar face folosindu-le ...). lipsită de sens

Nu am de multă experienţă cu transformatoare de proiectare.Am făcut doar unul pentru un convertor flyback.în această topologie dimensiunea de bază a fost luată în considerare doar o singură dată am ştiut paramaters, cum ar fi leagăne Gauss.apoi atunci i alege dimensiunea minimă de bază astfel că nu este suficient de mărimea ferestrei pentru a vântului toate înfăşurări & straturi, dimensiuni şi să nu depăşească constrângerile de proiectare.Practic, dimensiunea de bază a fost un produs de calcule transformator - nu este un aspect critic.

dar citit cartea recomandată, este bine pe acest subiect.

Mr.Cool

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top