Cum de a schimba ISR în Windows NT?

N

nada

Guest
Bună ziua tuturor ... Știu că în Windows NT există un fel de protecție pe vectorul de întrerupere, astfel încât nimeni nu poate accesa direct si schimba vectorul conținutul acestuia. dar, vreau să schimbe ISR pentru mouse-ul, de exemplu ... Nu știu dacă există o gaură în sistem, astfel că pot trece prin ea, de exemplu, pentru a proiecta un driver folosind DDK și apoi modificați registry pentru mouse-ul pentru a reflecta schimbarea (punct la driverul de dispozitiv nou, mai degrabă decât standard), este posibil acest lucru?????? : Roll:
 
Bună ziua nada, Această problemă are o soluție pentru portul paralel. Ea se bazează pe unele "nedocumentate" Window $ funcții. L-am folosit si functioneaza excelent. Vei avea toate pemisions în WinNT, ca și în Win98. Chiar și funcțiile minunate "outportb" și "inportb" va lucra din nou (așa cum au făcut în vremurile bune vechi)!! Vă rugăm să citiți descrierea folowing (in special punctul 4 Descriere tehnică), apoi Google pentru a afla mai multe! h ** p :/ / www.etteam.com / descărcare / UserPort.pdf
 
Mă întrebam dacă utilizați API-uri nedocumentate pot face ceva de lucru ceva incorect. Adică, API-uri nedocumentate nu ar trebui să fie utilizate de către aplicații normale de funcționare, în ferestre, și astfel, poate face acest lucru poate avea efecte negative asupra oprtaion a întregului sistem, (de exemplu, placa de sunet refuza să lucreze correcrtly) port paralel, astfel cum știm avem o multime de drivere gata și ușor de utilizat, și astfel, nu este nevoie de a utiliza aceste API-uri, în plus, API normală a ferestrelor "CreateFile" vă poate oferi acces la ea. Acum, mă întreb dacă este posibil să se utilizeze setul normală de API-uri pentru a face ceea ce vrea nada? Ești sigur că aveți nevoie pentru a dezvolta un driver?
 
U au dreptul de mami_hacky!
pot face acest lucru poate avea efecte negative asupra funcționării întregului sistem ...
Folosind acest truc este o încălcare gravă a securității spațiului NT sistem de IO. De exemplu, pentru a utiliza "outportb" funcția, tu dont nevoie de un port "mâner" (in mod normal obtinut prin intermediul unui API CreateFile invokation), deci este posible pentru 2 sau mai multe pentru a utiliza aplicatia portul paralel, în același timp! Imaginați-vă ce un coșmar poate duce, dacă cineva vrea să imprimați un fișier în același timp, U se testeaza bord folosind portul paralel fel! De fapt, maner pentru un port poate fi vizualizat ca un obiect mutex-ul (mutuală-exclusiv) pentru accesul partajat o resursă. Dacă dețineți U mutex, U se poate lucra cu portul. Când treaba se face de presă U mutex-ul (prin intermediul CloseFile), astfel încât alți utilizatori să poată pretinde mutex pentru a face munca lor. Singura modalitate de a comunica direct la hardware-ul, în NT se face prin intermediul unui driver de dispozitiv. Scrierea unui driver de dispozitiv pentru portul serial este mult dincolo de cunostintele mele. Eu prefer să folosesc aveti deja driverele de dispozitiv scrisa pentru a comunica cu ei prin intermediul funcțiilor API, dar i dont știu dacă pot răspunde la problema lui nada. Aceste funcții sunt documentate în DDK (nu în Win32 API).
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top