Aveţi nevoie de ajutor pentru un amplificator diferenţial analiză

E

ethan

Guest
Bună tuturor,

Sunt student şi acum vreau să o OPAMP design duplicat dintr-un jurnal IEEE pentru un proiect.De schematică este ataşat în acest post.

Din moment ce nu am nici o experienţă atât de mult, am nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru a interprete acest design.În primul rând vreau să prezint pe scurt acest amplificator înainte de a pleca într-o.

Au folosit acest sens opamp la substrat zgomot cu o intrare prin conectarea substrat mare MOS capac şi de introducere a conecta un alt motiv de linişte.Anterioare de proiectare (de la un alt grup) utilizate 0.5 microni tehnologie cu 3.0 v aprovizionare, consuma 100mw.Actuala IEEE hârtie utilizat design 0.35 microni tehnologie.Aceste două schema au fost indentical.Am făcut câteva comentarii pe baza meu înţeles şi ca lista următoare.Vă rugăm să nu ezitaţi să le comenteze şi să-mi daţi câteva sfătui.Sunt folosi, de asemenea, 0.35 microni şi 3.3v alimentare.

1.Aceste două grupuri de demonstrat este wideband amplificator şi au lăţimea de bandă de la 100kHz la 1GHz.Motivul pentru care este wideband, cred că acesta este modul actual amplificator,
dat fiind faptul că impedanţa de intrare este scăzută (1/gm5 sau 1/gm7) şi, de asemenea, sa ouput impedanta este, de asemenea, scăzut (1/gm10 = 50ohms, sau 1/gm11) .Dar, în cazul în care acesta este modul actual amplificator, ar trebui să sens curent de intrare, dar se pare că mare MOS capac sens substrat zgomot de tensiune, nici un curent de zgomot, de ce?Poate mă înşel.

2.Biasing parte:
Am stabilit de M9 ramură şi M8 filiala 20uA fiecare, şi M14 filiala 10uA deoarece cred că M14 filiala este folosită doar pentru biasing a gated de M5 şi M7.Stiu ca este feedback-ul între M13 si M14, M13 şi ambele şi M14 utiliza pentru a părtinire portile M5 şi M7.Dar nu ştiu cum să-l interpreteze şi să simtă din greu pentru a seta nod de tensiune de poarta de M14.

Cât de mare de tensiune DC de la portile de M5, M7 si M14 ar trebui să am?Chiar acum am stabilit-o de la 1.8-2.0v pentru a lăsa să intre în două PMOS M8 şi M9 (actual oglindă), cu aceeaşi Vds.Am dreptate?3.Power-Consum:
În precedentă, pe suport hârtie (0,5 microni, 3.0 v aprovizionare, 100mw, atunci curent în total vor fi 33.3mA), dar dacă ne uităm la stadiul de ieşire (deoarece aceasta ar trebui să se potrivească cu 50ohms sondă), de 1/gm10 sau 1/gm11 ar trebui să fie de 50 ohms,
de asemenea, apoi total impedanta de ramura M10 sau m11 cu sondă conectat va fi 100ohms.Apoi, doar în stadiul de ieşire va consuma 3.0v/100ohms = 30mA, care este aproape de 33.3mA???

Deci, dacă am stabilit M3 filiala cu 40uA, iar altele sunt 20uA fiecare cu excepţia ieşire etape, este că doable?

4.Vdd-Gnd şi etapă de intrare:

Dacă am folosi 0.35 um tehnologie cu 3.3 v alimentare, pot stabili Vdd = v 3.3 şi vss v = 0, sau Vdd = 1.65 V şi vss =- 1.65v?Chiar acum, am ales cazul anterior, deoarece acest lucru este legat de intrare etapă biasing si m-am gandit ca ar trebui stabilite anumite tensiune la portile M1 şi M2, în scopul de a lăsa de M1 şi M2 şi, de asemenea, M3 în saturaţie.Chiar acum, am setat poarta tensiuni de M1 şi M2 de la 1.5-2.5v între (nu tras-o inca).Pot?

5.Rezistor sarcini:

M-am gandit de ce au ales ca Rezistenţe de sarcină, există două motive.Unul este faptul că nu doresc să realizeze mare câştig relativey scăzut cu impedanta de iesire a primei etape.După cum au demonstrat în documentele lor, doar 3dB a obţine de la 100kHz la 1 GHz.Cel de-al doilea motiv este acela că nu există nici un loc de parazitare capacitate MOSFET sarcină, apoi le pot duce la pol de inaltime de frecvenţă pentru a obţine mare lăţime de bandă.Am dreptate?Care este principiul cu design de rezistenţă de sarcină?

6.Etapă de iesire:

Cum pot alege MOSFET de la sursa la rând a producţiei etapă?Calcula doar pentru a realiza 1/gm = 50 ohms?

Apreciez comentariile
dvs. şi de a ajuta.

Good weekend.

ethan

 
Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać. Wystarczy jeden sprytny gadżet lub szybka i profesjonalna pomoc.

Read more...
 
Dragi ethan
Eu sunt în imposibilitatea de a vedea schematică a putut u plaese îl încărcaţi din nou.
sau e-mail-mă la
ambreeshb (at) kpitcummins.com

 
Toata lumea Hello,

Ne pare rău pentru neplăcerile create.De schematică este ataşat din nou.

ethan
Ne pare rău, dar ai nevoie de autentificare pentru a vizualiza acest ataşament

 
1.De senzor de zgomot este prin AC cuplare.Un mic decumpăni se va schimba temporar nivelul la poarta de intrare dif pereche si sa amplificat.
2.Primul pas, analiza op punct.Biasing de reţea de pe partea dreaptă încerca să servo poarta N14 de la o tensiune care trei aranjate poarta sursa tensiuni.Dacă u nu poate vizualiza acest lucru, este pur şi simplu o dioda 1/gm sarcină.N14 este un nivel shifter că de mâncare un câştig etapă, cu un câştig de aproximativ gm.rds.acest lucru ar servo de mare impedanta nodul la o tensiune stabilizat.De intrare şi ieşire comune moduri sunt înfiinţate de sursa slugă structuri.Obţineţi de amplificator este R.gm de intrare etapă.
3.Cu 50Ohm sarcină, ur-vă să scrieţi putere.Dar, de ieşire curent nu este definită în mod explicit.U începe prin decizia de pe o OUT CM de tensiune, utilizează OUTCM/50Ω, du-te la curent, si cu GM = 1 / 50, găsiţi W / L
4.Nu înţeleg de ce u ar avea nevoie pentru a seta tensiuni, acestea sunt definite de W / L şi prejudecată curent.
5.Utilizaţi sarcină de 50Ohm, în acest caz, pentru că vă sunt extrem de mic semnal de măsurare nivel, care este rapid schimbătoare, şi u dori să transfer de putere la fel de mult posibil, pentru maxim de putere de transfer, de sarcină ar trebui să se potrivească sursa de impedanta.
6.Yes

Sper că vă ajută un pic.

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top