Auraton 2005 unitatea de program RX nu mai comunica cu TX

SHADYYY

New member
Am un ambient marca Auroton 2005 radio ,fabricat in Polonia care nu stiu din care cauza , i s-a ars releul de comanda al centralei termice. Odata cu defectul si ledul galben dupa un minut incepe sa pulseze ,iar
unitatea de program RX nu mai comunica cu TX .Am incercat in Romania sa-l repar dar nu am gasit pe nimeni care sa -i dea de cap . Eu insu-mi avind cunostinte de electronica am incercat acest lucru , dar rezultatul a fost un esec total . Unitatea de receptie este construita in jurul unui PIC12C508A (controler OTP) si care are pe pinii 2 si 3 o piesa tip SMD notata B0VA ( careia nu i-am gasit datele de catalog) , si care nu stiu ce rol are . Am extras programul din cip ,cu care am scris alt cip , am facut simularea programului care pare OK , dar tot nu vrea .Poate cineva cunoaste mai multe sa ma ajute si pe mine , eventual cu shema electrica originala Atasez si fotografia cu zona B0VA .Multumesc :)
 

Attachments

  • IMGA0641.rar
    115.4 KB · Views: 105
Salut!
Componenta care nu sti ce reprezinta este un cristal de cuart cu frecventa controlata in tensiune.
PIC-ul analizeaza un tren de impulsuri "cod" transmis de "TX" care poate fi vizualizat pe un osciloscop sau masurat cu un aparat de masura in punctul "TEST" la iesirea modulului receptor RX, o data la aproximativ 30 de secunde. In functie de codul receptionat cupleaza sau decupleaza releul.
  Am si eu unul la reparat. La asta a luato razna PIC-ul. In loc sa analizaze semnalul primit, trimite aleator semnale catre iesirea receptorului...
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top